A Cassini űrszonda a Szaturnusz bolygót és annak környezetét térképzete fel két évtizeden keresztül, míg végül 2017. szeptember 15-én megsemmisült a légkörben. Összeszedtük 5 pontban, hogy mit érdemes tudni a Cassiniről!1. A kezdetek
A Cassini egy 2125 kilogrammos űrszonda, melyet 1997-ben indítottak útra a világűrbe azzal a céllal, hogy feltérképezze a Szaturnusz bolygót, holdjait, gyűrűrendszerét és környezetét.
2. Huygens és Cassini
A Huygens a Cassini fedélzetén helyet kapott leszállóegység, ami 2005-ben szállt le a Titánra, a Naprendszer második legnagyobb holdjára.
3. Két rekord
Két rekord is köthető a Cassini-Huygens duóhoz, egyfelől a Cassini a legmesszebbre küldött űrszonda volt, ami egy égitest körül pályára tudott állni, másfelől pedig a Huygens volt az a szonda, ami eddig a legmesszebb tudott végrehajtani leszállást.
4. Cassini és a magyarok
Az űrszonda fedélzetén 12 műszer található, melyek közül kettő fejlesztésében magyar kutatók is részt vettek, az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont munkatársai
5. Meghosszabbítások
A Cassini küldetést eredetileg négy évesre tervezték, aztán meghosszabbították 2010-ig. Ezt az időszakot Cassini nap-éj küldetésnek nevezik. Az űrszonda útját még egyszer hosszabbították meg 2017 áprilisig, amikor is a rakéta üzemanyag mennyisége meglehetősen lecsökkent, így döntöttek az irányítók a szeptemberi megsemmisítés mellett.
A Cassini 20 éves működése alatt 453 ezer képet készített a Szaturnuszról és annak környezetéről. Ezeken a képeken bújik meg az a hét új hold is, melynek felfedezését a Cassininek köszönhetjük.